Gmina Kazimierz Biskupi leży w środkowo – wschodniej Wielkopolsce, w obecnym powiecie konińskim nad Strugą Biskupią, w odległości około 11 km na północny zachód od Konina. Gmina Kazimierz Biskupi sąsiaduje z gminami: Kleczew, Ślesin, Golina (powiat koniński) i miastem Konin oraz gminą wiejską Słupca i gminą Ostrowite (powiat słupecki). Przez miejscowość Kazimierz Biskupi – siedzibę władz gminy – przebiega droga wojewódzka nr 264 (Konin – Strzelno) równoległa do drogi krajowej nr 25 oraz droga powiatowa Pątnów – Golina łącząca drogę krajową nr 2 z drogą nr 25. Od węzła komunikacyjnego drogi nr 25 z autostradą A2 w Modle Królewskiej centrum gminy dzieli 16 km. Od stacji kolejowej w Koninie przy linii (Berlin – Warszawa) – 12 km.

Gmina w liczbach:

1.      Powierzchnia 10.745 ha

2.      Skład gminy: 18 sołectw oraz 43 wsie i osady

3.      Mieszkańcy gminy: 10 680

4.      Tereny leśne: 3257 ha

5.      Użytki rolne: 5722 ha

6.      Grunty pod wodami: 340 ha.

Kazimierz Biskupi należy do najdynamiczniej rozwijających się gmin w Polsce. Wielokrotnie klasyfikowany był w „Złotej Setce Samorządów”, o tak wysokiej ocenie gminy decyduje przede wszystkim poziom lokalnych inwestycji służących zrównoważonemu rozwojowi całego obszaru administracyjnego. Gmina dysponuje dobrą infrastrukturą, warunkującą zarówno szeroki zakres inwestycji produkcyjnych jak i rozwój budownictwa jednorodzinnego oraz jakość życia mieszkańców. Równocześnie gmina dysponuje atrakcyjnie położonym terenem pod inwestycje oraz całym szeregiem obiektów do wynajęcia pod działalność gospodarczą. Jest w całości zwodociągowana, a w 70 proc. skanalizowana. Możliwości rozbudowanej oczyszczalni ścieków w pełni odpowiadają bieżącym i przyszłym potrzebom mieszkańców oraz inwestorów.

        Gmina Kazimierz Biskupi jest gminą o charakterze rolniczo – przemysłowym. Władze lokalne Gminy Kazimierz Biskupi w ostatnich latach podjęły szereg inwestycji i działań związanych z ochroną środowiska oraz edukacją ekologiczną. Zakres prowadzonych inwestycji obejmuje kompleksowe działania w dziedzinie gospodarki wodno-ściekowej, odpadami, edukacji i promocji realizowanych przedsięwzięć ekologicznych. Realizacja przedsięwzięć z zakresu ochrony środowiska i edukacji ekologicznej przyczynia się do rozwoju gminy i pozwala uzyskać znaczące efekty ekologiczne.
Gmina posiada certyfikat „Gmina przyjazna środowisku”, mecenasa polskiej ekologii w kategorii „Promotor ekologii” ponadto była nominowana w kategorii „Europejska nagroda ekologiczna”.

Na terenie gminy Kazimierz Biskupi znajduje się duży kompleks leśny (22,65 km2) – pozostałość po historycznej Puszczy Kazimierskiej, zwany Puszczą Bieniszewską, drugi
co do wielkości w powiecie konińskim. Obejmuje on cztery rezerwaty przyrody: Sokółki (240 ha), Bieniszew (144 ha), Mielno (94,5 ha), Pustelnik (100,25 ha) stanowiące najcenniejszy w powiecie konińskim kompleks przyrodniczo – turystyczny i ostoję dla dzikiego ptactwa i zwierzyny łownej. Przez tereny leśne, skrajem rezerwatów przyrody, przebiegają piesze szlaki turystyczne oraz rekreacyjna trasa rowerowa. W okolicy klasztoru w Bieniszewie znajduje się także ścieżka przyrodnicza, na której trasie ustawione są tablice informacyjne, wskazujące na ciekawostki przyrodnicze, zwyczaje dzikiego ptactwa i zwierzyny. Ponadto warto zobaczyć aleję pomnikowych dębów znajdującą się na skraju lasu w południowej części Kazimierza Biskupiego. Wokół lasów znajdują się jeziora i kanały, które stanowią rezerwuar wody dla potrzeb elektrowni oraz raj dla wędkarzy, mogących uprawiać tutaj swoje hobby nawet w zimie.


    Kazimierz Biskupi jest miejscem wielu ponad lokalnych imprez kulturalnych ponadto przez cały rok na terenie gminy organizowane są festyny rekreacyjno – kulturalne oraz różne uroczystości związane ze świętami państwowymi i kościelnymi. Do najważniejszych imprez należą coroczne Klimaty Kazimierskie. Gmina zabiega o aktywny udział mieszkańców w kulturze. Współtworzą oni życie kulturalne gminy. Uczestniczą w zespołach amatorskich i kołach zainteresowań, zajęciach, wystawach i przeglądach twórczości oraz cyklicznych imprezach artystycznych i rozrywkowych organizowanych przez Gminy Dom Kultury. Kazimierskie zespoły i twórcy odnoszą sukcesy na wielu regionalnych i ogólnopolskich imprezach. Niewiele jest świąt, wydarzeń lokalnych i uroczystości bez udziału Orkiestry Strażackiej OSP w Kazimierzu Biskupim.

Mieszkańcy gminy odnoszą również liczne sukcesy sportowe w kolarstwie oraz w piłce nożnej. Na stałe w kalendarz sportowy gminy wpisały się: Wyścig Kolarski Kalisz–Konin, gminne turnieje koszykówki i siatkówki, sportowe spotkania osób niepełnosprawnych itp. Doskonałe warunki uprawiania wielu dyscyplin oraz organizacji imprez stwarza bogate zaplecze techniczne: sala widowiskowa Gminnego Ośrodka Kultury, stadion, nowoczesna, pełnowymiarowa hala sportowa, a także lotnisko Aeroklubu Konińskiego. Mieszkańcy gminy mogą uczestniczyć w wielu sekcjach sportowych przeznaczonych dla różnych kategorii wiekowych oraz zajęciach rekreacyjno – siłowych. Miłośnicy sportów obronnych mają do dyspozycji strzelnicę.